A jövő Privát
Május elején idén is megtartotta a Facebook az F8 névre keresztelt évente visszatérő konferenciáját. Itt jelentik be az újdonságokat, és a következő év trendjeit.
Nem volt ez másképp 2019 májusában sem. Az idei Facebook-konferencia a „privát a jövő” jelszó jegyében zajlott.
Azaz, a Facebookon háttérbe szorulhat a hírfolyam, a csoportok és események pedig az eddiginél komolyabb szerepet kaphatnak.
Zuckerberg elmondása szerint a megújuló Facebook esetében az a legfontosabb célkitűzés, hogy – a régi szlogen, a világ elérése helyett – egy olyan privát teret, egy virtuális nappalit biztosítsanak az embereknek, ahol csak a felhasználón múlik, hogy kiket enged be oda.
Egy szintén hangsúlyos téma volt az adatbiztonság. Zuckerberg ígérete szerint, a jövőben nem kell majd aggódnunk amiatt, hogy kikhez kerülnek az adatainak, és a közösségi oldal átalakulása ennek az új irányvonalnak lesz az első lépése.
Mark Zuckerberg szerint a Facebook úgy változik meg, hogy arra két legfontosabb funkcióra koncentrál, amit a felhasználók leginkább szeretnek és használnak. Ez pedig nem az üzenőfal – úgy tűnik, az emberek már nem olyan kíváncsiak arra, hogy kinek, hogy néz ki a macskája, kutyája.
Ehelyett eseményeket szerveznek és keresgélnek, valamint olyan csoportokban vesznek részt, ami igazán érdekli őket, és inkább ezekben aktívak ahelyett, hogy az összes ismerősük számára látható megosztásokkal foglalkoznának.
Nekem ez most még furcsa ellentmondásnak tűnik, mert pont az utóbbi hónapokban lett érdekesen nagy a személyes profilom nézettsége. Valószínűleg azért, mert nem sok a nagyon személyes benne, inkább a mások számára is érdekes dolgokat publikálok, egy kicsit „személyesen” szórakoztatok.
A kreatív csoportunk eddig is rohamosan fejlődött, de az eleve egy jó téma.
Furcsa, de ahogy az elmúlt évtizedben „kinyitotta” a világot a Facebook, most úgy fogja bezárni egyszerűen azért, mert a világ belefáradt a nagy nyitottságba.
Az eddigi közösségi modell úgy nézett ki, hogy felvettünk több száz vagy akár ezer barátot, ismerőst és családtagot, aztán mindenki ott volt a szemünk előtt, jöttek a szöveges, képes, videó megosztások ezerrel, és mi pedig egyre inkább kapkodtuk a fejünket.
Később aztán a Facebook pont ezért bevezetett egy automatikus algoritmust, ami megpróbálta azokat az ismerősöket, és poszt-típusokat elénk rakni, ami láthatólag jobban érdekelt, de lassan már ez is kevés ahhoz, hogy az áradatként érkező tartalmakat élvezhető és értelmezhető szinten tartsa. Szóval jön egy újabb változás.
Mark Zuckerberg szerint a felhasználók fő iránya a csoportok használata, ami hatékonyabb még a fent említett algoritmusnál is.
Ugyanis itt a Facebook felhasználók maguk döntik el, hogy autós, macskás, kreatív, vagy egyéb, csoportok megosztásait akarják‑e olvasgatni, és ilyen helyekre írni ahelyett, hogy az összes ismerősük minden tartalma között kelljen szemezgetni.
Tehát 2019-ben a központban a csoportok állnak, amelyekből már több tízmillió van egyébként, és több mint 400 millió felhasználó tagja legalább egynek.
Új ismeretlen ismerősök jelennek meg az életünkben
A csoportok előtérbe helyezésével az is megváltozik, ahogy az ismerőseinket gyűjtjük. Eddig ugyebár ez leginkább úgy nézett ki, hogy ha valakit eleve ismertünk a való életből, vagy találkoztunk vele valahol, akkor felvettük Facebookon is ismerősnek, onnantól aztán virtuálisan is láthattuk egymás megosztásait és adatait. Mostanában viszont egy csomó embert már magán a Facebookon ismerünk meg, mert mondjuk közös csoportokat látogatunk, közös érdeklődési körünk van.
Épp ezért lesz egy olyan új funkció is, amely angolul Meet New Friendsa névre hallgat (magyarul bizonyára Szerezz új barátokat lesz, vagy valami hasonló). Ebben olyan emberkéket találunk javaslatként, akikkel valamilyen közös pontunk van – vagy a fent említett csoportok és érdeklődési körök, vagy valami teljesen más, amit az adatlapunk vagy az online tevékenységeink jeleznek. Így aztán simán lehetővé válik az, hogy nem egy valódi ismerős lesz Facebookon is egy idő után kapcsolatban velünk, hanem fordítva, egy Facebook-ismerősünkkel lehet, hogy csak évek múltán, vagy akár soha sem találkozunk élőben.
Mozdulj ki otthonról!
Mindamellett, hogy a csoportokkal és az ismeretlen ismerősökkel kissé szorosabbra ránt minket az új elrendezés, arra is hangsúlyt fektetnek majd, hogy minél több releváns programot találjanak nekünk a környékünkön. Épp ezért újrafaragják az Események szekciót is, ahol sokkal részletesebb térképnézetben látjuk majd, mik történnek a tartózkodási helyünk szomszédságában, vagy bárhol, ahová épp menni szándékozunk.
A naptár nézet is könnyebben áttekinthetővé válik, gyorsabban elénk ugranak az érdeklődési körünk miatt jobban ránk célzó események, vagy azok, amiket valamilyen közeli ismerősünk szervez.
(Folytatjuk)